Geçmişe Sıcak Bir Yolculuk


Yakın dostumuz Gülay-Eray çiftinin güzel manzaralı, güzel teraslı evinde yaptığımız mangal keyifli yaz geceleri geride kaldı.
Havaların soğumaya başlamasından itibaren Gülay’ın fikir annesi olduğu hafta sonları kestane keabap keyfi için eve soba kurma fikri ilk duyduğumuz andan itibaren hepimizi heyecanlandırmıştı.

Bu güzel fikrin gerçekleşmesi için önümüzde duran bir baca bağlantısı olmama problemini de çözdükten sonra tek eksiğimiz bir soba alınmasıydı.Bu pazar günü evden başka amaçla çıkmış olsakta planımızı iptal edip Eminönü Sobacılar Bölgesine çevdirdik rotamızı ve o çok istediğimiz sobaya Eray’ın maddi İsmail’in manevi katkılarıyla kavuştuk.

Aldık almasına ama hem model hemde fiyat yelpazesinin genişliği beni oldukça şaşırttı. Doğal gaz sisteminin genişlemesiyle sobalar sadece dar gelirli aileleirn  ya da tam gelişmemiş semtlerde oturan insanlarların evlerinde kaldı diye geçiriyordum içimden, gel görki soba fiyatlarını biraz soruşturunca bunun hiçde öyle olmadığını anladım.

Bir kaç dükkana girip araştırma yaptıktan sonra neredeyse bu günkü asgari ücretin yarısından fazla bir meblağdan bin liralara dayanan  bir fiyat listesi olduğunu görünce çok şaşırdım ayrıca üzüntüye kapıldım. Bu fiyatlar dar gelirlilierin bile bütçesini kat be kat aşarken, bir sobaya bile sahip olmanın bedeli bile bu kadar fazlayken nerde bunun odunu kömürü nerede kirası nerede çoluk çocuk eğitim gideri, kılığı kıyafeti, yemesi içmesi… Allah herkese bu hayat şartlarında kolaylıklar versin. Şükredecek  ne çok şeyimiz var diyor insan ama bir taraftanda temel ihtiyaçların bedeli bu kadar ağır olmamalı bir ülkede diye de geçiriyor içinden…

Sobayı alıp eve geldikten sona heyecanla kurulan sobanın kokusu, üzerinde kaynayan demliğin çıkardığı fokurdama sesi yarattığı atmosfer sadece bedenimizi değil ruhlarımızıda sımcacık yaptı. Bir anda çocukluğumuza gitttik hepimiz, yine soba yanındaki minderi kapma telaşı aldı hepimizi…

Kestanelerimizi çıtlatırken ve yudumlarken çaylarımzı anladık ki teknoloji ve nimetleri ne kadar güzel olsada genede özleniyor ve aranıyor geçmiş….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: